محصولات شرکت

پکینگ مدیا

پکینگ مدیا یک واسط جامد بوده که در فرایندهای رشد چسبیده به عنوان بستر رشد میکروارگانیزمها استفاده می شود.
پکینگ مدیا مواد و مصالح مختلفی را در برمی‌گیرد که از مهمترین آنها می‌توان به دانه‌ها یا لایه‌های پلی‌اتیلن یا پلی پروپیلن (پکینگ مدیا)، کربن فعال گرانولی، مواد پلیمری، سفال، سنگ، ماسه، چوب و... اشاره کرد.

فرآیند بیولوژیک رشد چسبیده:

فرآيندهايی هستند که در آنها ازيک محيط واسطه جامد استفاده می شود، به صورتی که بـر روي ايـن محيط ميکروارگانيزم‌ها بصورت چسبيده و متصل به بستر (محيط) رشد مي‌يابند و با عبور جريـان حـاوي مواد آلاينده‌، اين مواد جذب و تجزيه می شوند، با عبور فاضلاب از کنار محيط واسط لايه‌های بيولوژيکی تشکيل شده، مواد آلي توسط ميکروارگانيزم‌هـا جذب و تثبيت مي‌گردد.
انواع مختلفی از فرايند رشـد چسـبيده وجـود دارد که هر کدام بسته به نوع بستر مصرفی و نوع جريان از هم متمايز مي‌گردند.

سیستم بیولوژیکی هوادهی به روش رشد چسبیده:

اين سيستم با توجه به مزايای ويژه خود روش مناسبی جهت تصفيه فاضلاب بحساب مي‌آيد.
اين سيستم دارای مزايايی از قبيل طراحی و اجرای ساده، هزينه عملياتی كم، كاهش احجام فرآيندی و قابليت تحمل شوك‌های بارگذاری آلی و هيدروليكی را خواهد داشت.
از ديگر مزايای اين سيستم می توان به كاهش حجم لجن توليدی و بالطبع كاهش تأسيسات هضم لجن اشاره كرد. همچنين قابليت ته‌نشينی مناسب لجن، عدم نياز به لجن برگشتی، زمان ماند هيدروليكی كم(كاهش احجام واحدهای فرآيندی)، راندمان مناسب‌تر حذف نيتروژن و فسفر نيز اشاره نمود.
اين فرآيندها(لجن فعال با رشد چسبنده) بدينصورت هستند كه در آنها از يك سطح جامد(مديا) براي رشد ميكروارگانيسم‌ها بر روي آن استفاده مي‌شود.
ميكروارگانيسم‌ها بر روي سطوح جامد چسبيده و در آنجا به رشد و نمو مي‌پردازند و با عبور جريان فاضلاب از روي آنها، مواد آلي را جذب كرده و فاضلاب را تصفيه مي‌كنند.
فرآيندهای لجن فعال با رشد چسبيده فرايندهايی هستند که در آنها ازيک محيط واسطه جامد استفاده ميی شود، به صورتی که بر روي اين محيط ميکروارگانيزم ها بصورت چسبيده و متصل به بستر (محيط) رشد مي‌يابند و با عبور جريان حاوی مواد آلاينده، اين مواد جذب وتجزيه می شوند.
بسترهای جامد در اين سيستم به حالت ثابت و شناور مي‌توانند استفاده گردند كه هر كدام دارای مزايا و معايبی مي‌باشد. با وجود مديا در داخل حوض هوادهی، حجم بايومس موجود در حوض افزايش يافته و سبب افزايش قدرت بارگذاری به واحدهای لجن فعال بدون تغيير در حجم حوض خواهد گرديد. همچنين حجم بالاي ميكروارگانيسم‌ها باعث افزايش مقاومت فرآيند در برابر شوك‌هاي بار آلی و هيدروليكی خواهد گرديد. به منظور راه‌اندازی اوليه اين سيستم لازم است لجن فعال از تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب به ابتداي حوض هوادهی وارد گردد تا ميكروارگانيسم‌های لجن فعال بر روي مديا چسبيده و رشد نمايند. همچنين مي‌توان تدابيري اتخاذ نمود تا لجن ته‌نشين شده در حوض ته‌نشينی، به ابتداي حوض هوادهی برگشت داده شود تا به رشد سريعتر بايومس بر روي مديا كمك كند.

در مجموع در اين سيستم با افزايش ميزان بايومس در حوض هوادهی(افزايش MLSS)، اهداف زير پيگيری ميی گردد.

1) كاهش احجام حوض هوادهی با بارگذاری ثابت

2) افزايش زمان ماند سلولی(SRT)

3) افزايش راندمان تصفيه

در اين روش از مواد مختلفی به عنوان مديا استفاده مي‌شود که از آن جمله مي‌توان به کربن فعال گرانولی، و مواد پليمری(PVC, HDPE ,PP , . . .) اشاره كرد كه مي‌توانند بصورت شناور يا معلق در شكل‌های متنوع مورد استفاده قرار گيرند. عمومی ترين ماده‌ای كه امروزه برای ساخت مدياي پلاستيکی شناور استفاده مي‌شود ترکيبات پلي‌اتيلن با دانستيه بالا (HDPE) يا پلي‌پروبلين با دانستيه بالا (HDPP) مي‌باشد.
زيرا علاوه بر مقاوم بودن در برابر خوردگی فاضلاب وزن مخصوصی در حدود 96/0- 94/0 دارند و به راحتی مي‌توانند در حوض هوادهي شناور بمانند. شكل هندسی می بايست بگونه‌ای باشد كه در حجم ثابت، سطح ويژه زيادی را به ما بدهند. همچنين سطح ايجاد شده مي‌بايست زبری لازم را جهت چسبيدن بايومس و نگهداری لايه زيستی داشته باشد.

در مجموع دو نوع مديا در اين فرآيند مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه عبارتند از:

1) مديای معلق
2) مديای ثابت

استفاده از پکینگ مدیا درانواع فرآیند‌های رشد چسبیده:

از پکینگ مدیا در انواع مختلف فرآیندهای هوازی IFAS، MBBR، AGAR و بی هوازیUAFBR استفاده می‌گردد.
انتخاب پکینگ مدیا مناسب در طراحی فرآیندهای پیش‌گفته موثر بوده، از این رو پکینگ مدیا ها با سطح ویژه های مختلفی تولید و عرضه می‌گردند.

مزایای استفاده از پکینگ مدیا در حوض هوادهی تصفیه خانه‌های فاضلاب:

. کاهش زمان هیدرولیکی حوض هوادهی تصفیه خانه که منجر به کوچک شدن سطح اشغالی تصفیه خانه می‌گردد.

. افزایش MLSS حوض هوادهی که منجر به در اختیار قراردادشتن میکروارگانیزم بیشتر جهت تصفیه فاضلاب و بالا رفتن شوک پذیری تصفیه خانه در برابر بارآلی ورودی

. بالارفتن راندمان تصفیه خانه و تولید لجن کمتر

. ارتقاء تصفیه‌خانه‌های در حال کار بدون نیاز به احداث سازه فلزی ویا بتونی جدید با افزودن پکینگ مدیا

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات تکمیلی با کارشناسان فنی ما با شماره های 05136086689و 09120407458 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس ایمیل aeb_w.water@yahoo.com با ما در ارتباط باشید.

گروه مهندسی پیج آب

مشاوره،طراحی،ساخت و اجرای سیستم های تصفیه آب و فاضلاب،هوا و خاک

گروه مهندسی پیج آب

تصفیه پیشرفته تصفیه خانه های فاضلاب جهت باز چرخانی و استفاده مجدد

گروه مهندسی پیج آب

انجام دادن مهندسی مجدد و ارتقاء کمی و کیفی تصفیه خانه های آب و فاضلاب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به شرکت گروه مهندسی پیچ آب می باشد

Copyright 2017.Designed by : Novin Sama Company

طراحی و اجرا : دهقانی


Mobile : 09156510992
Telegram : @mrdehghani.mahdi
Email : Mrdehghani.Mahdi@gmail.com
طراحی و اجرای پروژه های واکنش گرای تحت وب